31 Aug 2017

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η εθνική στην πρεμιέρα του Eurobasket

kalathes

Η Ελλάδα, αν και ζορίστηκε στο πρώτο μέρος, νίκησε την Ισλανδία στη πρεμιέρα του Eurobasket 2017 με 90-61. Πρώτοι σκόρερ οι Παππάς, Πρίντεζης, απίστευτες φάσεις από τον Αντετοκούνμπο.

του Γιάννη Κατωμέρη

Η Ελλάδα νίκησε την Ισλανδία και τον κακό της εαυτό στη πρεμιέρα του Eurobasket 2017 με 90-61. Η εθνική έκανε τα εύκολα δύσκολα και τα δύσκολα εύκολα και πέρασε το εμπόδιο της Ισλανδίας που ζόρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Ο αγώνας όπως ήταν αναμενόμενο ξεκίνησε με αρκετό άγχος και από τις δύο πλευρές. Κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Από το τέταρτο λεπτό του αγώνα και την είσοδο του Νίκου Παππά στο παιχνίδι, η εθνική μας ομάδα έβγαλε ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ, με Καλάθη και Παπανικολάου στην άμυνα και με τον Παππά στην επίθεση όπου ξεμπλόκαρε την Ελλάδα με 6 συνεχόμενους πόντους. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 16 πόντους (10-26).

bourou

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Βλέποντας κακό μπάσκετ από την Ελλάδα και ένα άναρχο είδος μπάσκετ από τους Ισλανδούς. Η Ελληνική πλευρά δε κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υψομετρική διαφορά μέσα στο ζωγραφιστό και έδωσε την ευκαιρία στους Ισλανδούς να ροκανίσουν τη διαφορά, κυρίως από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και με ένα σερί 17-1 έριξαν τη διαφορά στο καλάθι. Το ημίχρονο έκλεισε με την εθνική μας να προηγείται με διαφορά 4 πόντων (33-37).

Η ανάπαυλα καθάρισε το μυαλό των Ελλήνων παιχτών. Μπήκαν στο παρκέ, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν το γήπεδο πετυχαίνοντας εύκολους πόντους. Με ένα σερί 9-0 έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πάλι (33-46). Οι Ισλανδοί δε κατάφεραν να αντιδράσουν στην αντεπίθεση της εθνικής, δίστασαν να μπουν στη ρακέτα και έψαχναν συνέχεια το ελεύθερο σουτ. Οι Έλληνες παίχτες βρήκαν τις καλύτερες επιλογές και το τελικό 90-61 μοιάζει απόλυτα φυσιολογικό με βάση την εικόνα του δευτέρου ημίχρονου.

Το πάθημα πρέπει να μας γίνει μάθημα. Το τουρνουά έχει ακόμα δρόμο. Οι παίχτες μπορεί να είναι ακόμα επηρεασμένοι από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών, όμως  οφείλουν να τα βάλουν όλα στην άκρη και να γίνουν μια γροθιά. Νεκρά διαστήματα όπως αυτό της δεύτερης περιόδου μπορεί να αποβούν μοιραία σε αγώνες όπως  με τη Γαλλία και τη Σλοβενία που θα συναντήσουμε στη συνέχεια του ομίλου.

pappas

Ο Παππάς ήτας ο πρώτος σκόρερ της εθνικής μας με 20 πόντους (7/9δ., 1/4τρ., 3/4β.,), 4ριμπάουντ, 3ασίστ, 3κλεψίματα, 4λάθη σε 21:46 λεπτά συμμετοχής.

Ο Πρίντεζης πρόσθεσε 17 (6/8δ., 1/1τρ., 2/2β.,), 5ριμπάουντ, 1ασίστ, 3 λάθη σε 25:25 λεπτά συμμετοχής.

thanasis

Φοβερός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο όπου σε 14:53 συμμετοχής πέτυχε 9 πόντους (3/3δ., 3/3β.,), 4ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά οι φάσεις του αγώνα ήταν τα δύο εντυπωσιακά κοψίματα που έκανε.

Οι διαιτητές: Αλεκσάνταρ Γκλίσιτς, Τακάκι Κάτο, Πέταρ Ομπράντοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Ερμολίνσκι 3(1), Πάλσον 21(4), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 9(1), Μπουρούσης 7(8ριμπ., 4ασ.), Σλούκας 5(1), Παππάς 20(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8δίπ., 1/1τρ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9 (3/3δίπ., 3/3βολ.)

Το μεσημέρι του Σαββάτου (2/9 στις 16:30) η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Γαλλία.