09 Nov 2017

Το πρόγραμμα των προκριματικών του Μουντιάλ

europe wcq

 

Αγώνες με πολύ ενδιαφέρον παρουσιάζονται στα προκριματικά του Μουντιάλ με τις ομάδες να δίνουν διπλούς αγώνες (εντός εκτός) τόσο στην Ευρώπη, όσο και σε όλο τον κόσμο με τα play off, με εξαίρεση τις ομάδες της Αφρικής που είναι χωρισμένες σε 5 ομίλους με τους νικητές των ομίλων να παίρνουν την πρόκριση.

 

  Advertisement

 

Προκριματικά Ευρώπης

Πέμπτη 9/11

21:45 Βόρεια Ιρλανδία - Ελβετία (COSMOTE SPORT 2)

21:45 Κροατία - Ελλάδα (Σκάι και COSMOTE SPORT 1)

 

Παρασκευή 10/11

21:45 Σουηδία - Ιταλία (COSMOTE SPORT 1)

 

Σάββατο 11/11

21:45 Δανία - Ιρλανδία (COSMOTE SPORT 1)

 

Play off Βόρειας Αμερικής - Ασίας και Ωκεανίας - Νότιας Αμερικής

Σάββατο 11/11

00:00 Ονδούρα - Αυστραλία

05:15 Νέα Ζηλανδία - Περού

 

Προκριματικά Αφρικής 6η αγωνιστική

1ος όμιλος

Η Τυνησία έχει το πάνω χέρι αυτή την στιγμή στον 1ο όμιλο και με ισοπαλία απέναντι στην Λιβύη παίρνει την πρόκριση. Σε περίπτωση που ηττηθεί και το Κονγκό επικρατήσει της Γουινέας τότε η Λ. Δ. Κονγκό θα πάρει την πρόκριση στην ισοβαθμία.

Επόμενοι αγώνες:

Σάββατο 11/11

19:30 Λ. Δ. Κονγκό - Γουινέα

19:30 Τυνησία - Λιβύη

 

Βαθμολογία

1. Τυνησία 13 (11-4)

2. Λ. Δ. Κονγκό 10 (11-6)

3. Γουινέα 3 (5-11)

4. Λιβύη 3 (4-10)

 

 

2ος όμιλος

Η Νιγηρία παίζει χωρίς άγχος στην τελευταία αγωνιστική καθώς έχει εξασφαλίσει την 1η θέση.

Επόμενοι αγώνες:

Παρασκευή 10/11

21:30 Αλγερία - Νιγηρία

 

Σάββατο 11/11

15:00 Ζάμπια - Καμερούν

 

Βαθμολογία:

1. Νιγηρία 13 (11-3)

2. Ζάμπια 7 (6-5)

3. Καμερούν 6 (5-7)

4. Αλγερία 1 (3-10)

 

3ος όμιλος

Ματς που θα κρίνει ποια ομάδα θα προκριθεί γίνεται στον 3ο όμιλο με την Ακτή Ελεφαντοστού να υποδέχεται το Μαρόκο σε παιχνίδι που θέλει μόνο τη νίκη ενώ με κάθε άλλο αποτέλεσμα το Μαρόκο παίρνει την πρωτιά στον όμιλο.

Επόμενοι αγώνες:

Σάββατο 11/11

16:30 Γκαμπόν - Μαλί

19:30 Ακτή Ελεφαντοστού - Μαρόκο

 

Βαθμολογία

1. Μαρόκο 9 (9-0)

2. Ακτή Ελεφαντοστού 8 (7-3)

3. Γκαμπόν 5 (2-7)

4. Μαλί 3 (1-9)

 

4ος όμιλος

Σε αυτό τον όμιλο όλοι έχουν ελπίδες για την πρώτη θέση αλλά η Σενεγάλη θα πρέπει να κερδίσει την Νότια Αφρική σε 1 από τα 2 παιχνίδια που θα δώσει απέναντί της, λόγο του εξ ’αναβολής παιχνιδιού της την 2η αγωνιστική, για να προκριθεί στην Ρωσία.

Επόμενοι αγώνες:

Παρασκευή 10/11

19:00 Νότια Αφρική - Σενεγάλη (εξ’ αναβολής παιχνίδι)

Τρίτη 14/11

21:30 Μπουρκίνα Φάσο - Κάπε Βέρντε

21:30 Σενεγάλη - Νότια Αφρική

 

Βαθμολογία:

1. Σενεγάλη 8 (6-2) (με 4 παιχίδια)

2. Μπουρκίνα Φάσο 6 (6-6)

3. Κάπε Βέρντε 6 (4-8)

4. Νότια Αφρική 4 (6-6) (με 4 παιχνίδια)

 

5ος όμιλος

Όπως ακριβώς έγινε και στον 2ο όμιλο η Αίγυπτος έχει κατακτήσει την 1η θέση πρόκριση από την προηγούμενη αγωνιστική.

Επόμενοι αγώνες:

Κυριακή 12/11

16:30 Κονγκό - Ουγκάντα

17:30 Γκάνα - Αίγυπτος

 

Βαθμολογία:

1. Αίγυπτος 12 (7-3)

2. Ουγκάντα 8 (2-1)

3. Γκάνα 6 (6-4)

4. Κονγκό 1 (4-11)

 

  Advertisement

Read 103 times Last modified on Thursday, 09 November 2017 18:11
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.