13 Nov 2017

hippe-mvp
Η Σάσκια Χίπε του Ολυμπιακού είναι η MVP της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών.

papa

Η Ελλάδα ήταν αυτή που έπρεπε στο «Καραϊσκάκης», πάλεψε για μια τιμητική νίκη απέναντι στην Κροατία, αλά έμεινε στο 0-0 και αποκλείστηκε από το Μουντιάλ

eth-osfp2

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Εθνικό 3-0 στη μονομαχία των ομάδων του Πειραιά και είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς απώλειες σετ μετά την 3η αγωνιστική. Με εξαιρετικό σερβίς και πίεση σε επίθεση και μπλοκ ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια απέναντι στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, ακολούθησε τους «ερυθρόλευκους» στο 1ο και στο 3ο σετ και στο φινάλε κέρδισε το χειροκρότημα των φίλων του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας.

irax-panax7

Με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Χαραλαμπίδη, Θεόφιλο Τσολάκο ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ και για άλλη μία φορά τηρήθηκε η παράδοση που θέλει την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση να κερδίζει τους πατρινούς στο τάι μπρέικ. Την παράσταση έκλεψε ένα πανό συμπαράστασης για τον Δημήτρη Φίνο

eth-niki2

Η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League σε αναμετρήσεις με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική νίκησε στο τάι μπρέικ. Μετά τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο νίκησε με 3-2 τον Εθνικό στον Έβρο σε αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Σάκη Μουστακίδη στο 2-7 του 5ου σετ με κίτρινη - κόκκινη.

pao

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Χρίστο Μπέλο στην επίθεση που είχε 15 πόντους και 83% αποτελεσματικότα, τον Γιώργο Δρογκάρη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι στην πάσα και τους Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, Κόνραντ Γκούζντα στην υποδοχή ανέτρεψε όλα τα δεδομένα στο Μετς. Μεσα σε 70 λεπτά νίκησε τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης με 3-0 σετ κατακτώντας την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με «καθαρό» τρίποντο.

sved

Με δυσκολία και τον Σβεντ να… ξυπνάει στο τέλος, η Χίμκι νίκησε με 91-90 τη μαχητική Μπασκόνια, υπερασπίζοντας με πολύ κόπο την έδρα της.

ledo barca efes

Με τους Στίματς, Λέντο και ΜακΚόλουμ να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση, η Εφές πέρασε νικηφόρα (85-89) από τη Βαρκελώνη, αφήνοντας την Μπαρτσελόνα στις δύο νίκες σε έξι αγώνες (έχει νικήσει μόνο τις ελληνικές ομάδες) στην Ευρωλίγκα.

mvp gortsaniuk

Ο ακραίος του Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου Ζένια Γκόρτσανιουκ αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής - MVP Βίκος Cola της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» 2017-18.

stras-aek

Κοντά στην ανατροπή έφτασε η ΑΕΚ στο Στρασβούργο, ωστόσο ηττήθηκε με 80-78  από την τοπική Στρασμπούρ στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ.