01 Oct 2017

koupa
Στη κορυφή της Ευρώπης αναρριχήθηκε η Εθνική βόλεϊ της Σερβίας.  Η ομάδα του Ζόραν Τέρζιτς χωρίς να χάσει παιχνίδι καθ'όλη την διάρκεια της διοργάνωσης, νίκησε στον τελικό με 3-1 την Ολλανδία και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Σερβία φτάνει στην κορυφή της Ευρώπης, μετά το 2011 στο Βελιγράδι. Η Ολλανδία μετά το 2015, κατακτά το δεύτερο συνεχόμενο ασημένιο μετάλλιο.

Τα σετ 1-3 (20-25, 22-25, 25-18, 18-25)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μόρισον): Μπελιέν 13 (11/18 επ., 2 μπλοκ), Ντε Κρόιφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μπάλκεστiν 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ 44% άριστες), Σλoυτς 9 (7/30 επ, 2 άσσοι), Μπούις 10 (8/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ, - 38% άριστες), Κνιπ (λ, 55% υπ. -45% άριστες), Στόλτενμποργκ, Πλακ 5 (3/11 επ., 2 άσσοι), Γιάσπερ.

ΣΕΡΒΙΑ (Τέρζιτς): Ζίβκοβιτς 2 (2/5 επ.), Μαλέσεβιτς 8 (8/19 επ., 45% υπ. - 38% άριστες), Μιχαΐλοβιτς 15 (14/33 επ., 1 άσσος), Βελίκοβιτς 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Μπόσκοβιτς 29 (26/52 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπλαγκόγεβιτς (λ, 41% υπ. - 38% άριστες), Πόποβιτς, Μίρκοβιτς.

Holland 2nd Eurovolley

MVP η 20χρονη Τιγιάνα Μπόσκοβιτς

Η Τιγιάνα Μπόσκοβιτς αναδείχθηκε MVP του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γυναικών. Η 20χρονη Σέρβα διαγώνια ήταν και η πρώτη σκόρερ του τελικού με 29 πόντους, 26/52 επιθέσεις (50%) με 2 άσσους και 1 μπλοκ.

Boscovic MVP

MVP: Τιγιάνα Μπόσκοβιτς (Σερβία)
Κορυφαίες ακραίες: Μπράνκιτσα Μιχαΐλοβιτς (Σερβία), Άνε Μπούιτς (Ολλανδία)
Κορυφαίες κεντρικές: Εντά Ερντέμ (Τουρκία), Στεφάνα Βελίσκοβιτς (Σερβία)
Κορυφαία διαγώνια: Λόνεκε Σλουτς (Ολλανδία)
Κορυφαία πασαδόρος: Λάουρα Ντίκεμα (Ολλανδία)
Κορυφαίο λίμπερο: Βαλέρια Μαμάντονα (Αζερμπαϊτζάν)

Χάλκινο η Τουρκία

Η Τουρκία του Τζιοβάνι Γκουιντέτι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, νικώντας στον μικρό τελικό το Αζερμπαϊτζάν με 3-1 μέσα στο Μπακού.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 21-25, 14-25, 8-25)

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γκαράγιεφ): Ποζνιακ 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Χασάνοβα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαμάντοβα 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. -26% άριστες), Μαμάντοβα Ναταλία 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 16% άριστες), Γιαγκούμποβα 3 (0/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ραχίμοβα 19 (14/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μαμάντοβα Βαλέρια (λ, 59% υπ. - 53% άριστες), Χαμπίμποβα 1 (1/1 επ.), Αλίγεβα, Μπαϊράμοβα 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπνουλαζίμοβα, Κουλάν, Χαμπίμποβα 1 (1/1 επ.).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Γκουϊντέτι): Κιρντάρ 22 (19/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Ακμαν 13 (6/8 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ακιόλ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Οζσόι 23 (19/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 38% υπ. -28% άριστες), Ερντέμ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) Μποζ 7 (6/15 επ., 1 άσσος) / Οργκέ (λ, 53% υπ. – 37% άριστες), Ονάλ 3 (1/5 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. - 40% άριστες), Μπαλαντίν.

Eurovolley Turkey 3rd

H Κατάταξη 
1. Σερβία * 
2. Ολλανδία *
3. Τουρκία **
4. Αζερμπαϊτζάν *
5. Ιταλία *
6. Ρωσία *
7. Λευκορωσία *
8. Γερμανία *
9. Βουλγαρία *
10. Πολωνία **
11. Κροατία
12. Τσεχία **
13. Ουκρανία
14. Βέλγιο
15. Ουγγαρία **
16. Γεωργία

* Προκρίθηκαν στο Ευρωβόλεϊ 2019
** Διοργανώνουν το Ευρωβόλεϊ 2019


Advertisement

1 Οκτωβρίου
Μικρός τελικός
Αζερμπαϊτζάν - Τουρκία 1-3 (25-22, 21-25, 14-25, 8-25)
Τελικός
Ολλανδία - Σερβία 1-3 (20-25, 22-25, 25-18, 18-25)

Ημιτελικοί(Σάββατο)
Ολλανδία- Αζερμπαιτζαν 3-2 (20-25, 25-19, 25-19, 25-27, 15-12)
Σερβία- Τουρκία 3-2 (20-25, 25-19, 25-19, 25-27, 15-12)

Προημιτελικά (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)

Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Ολλανδία 0-3 (17-25, 20-25, 13-25)
Σερβία -  Λευκορωσία 3-0 (25-19, 25-12, 25-14)

Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου
17.00: Αζερμπαϊτζάν - Γερμανία
19.30: Ρωσία - Τουρκία

Πλέι οφ (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)

Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου
Λευκορωσία - Τσεχία 3-2 (18-25, 23-25, 27-25, 25-22, 17-15)
Ολλανδία - Κροατία 3-0 (25-18, 25-08, 25-21)

Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου
Πολωνία - Τουρκία  1-3 (22-25, 25-27, 25-18, 23-25)
Βουλγαρία - Γερμανία 2-3 (25-14, 20-25, 25-16, 19-25, 11-15)


Advertisement

Α' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)


Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουγγαρία - Αζερμπαϊτζάν 0-3 (23-25, 14-25, 16-25)
Πολωνία - Γερμανία 3-2 (23-25, 25-15, 18-25, 25-23, 15-5)

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Πολωνία - Ουγγαρία 3-1 (25-22, 19-25, 25-17, 25-18)

Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
17.00: Αζερμπαϊτζάν - Πολωνία 3-0 (25-14, 25-21, 25-23)
19.30: Γερμανία - Ουγγαρία 3-1 (25-21, 19-25, 25-21, 25-18)

Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
17.00: Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν 1-3 (25-19, 19-25, 18-25, 18-25)

Α' ΟΜΙΛΟΣ
Θ. Χώρα Αγ. Β Ν Η Σετ
1. Αζερμπαϊτζάν 3 9 3 0 (9-1)
2. Πολωνία 3 5 2 1 (6-6)
3. Γερμανία 3 4 1 2 (6-7)
4. Ουγγαρία 3 0 0 3 (2-9)

B' όμιλος (Τιφλίδα- Γεωργία)

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Γεωργία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)
Λευκορωσία - Κροατία 3-2 (10-25, 15-25, 25-21, 25-20, 15-9)

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Γεωργία - Κροατία 1-3 (12-25, 13-25, 25-23, 23-25)
19.00: Ιταλία - Λευκορωσία 3-1 (27-25, 25-18, 18-25, 25-21)

Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Γεωργία - Λευκορωσία 0-3 (08-25, 11-25, 12-25)
Κροατία - Ιταλία 2-3 (23-25, 21-25, 25-19, 25-10, 11-15)

Β' ΟΜΙΛΟΣ
Θ. Χώρα Αγ. Β Ν Η Σετ
1. Ιταλία  3 8 3 0 (9-3)
2. Λευκορωσία 3 5 2 1 (7-5)
3. Κροατία 3 5 1 2 (7-7)
4. Γεωργία 3 0 0 3 (1-9)

Γ' όμιλος (Μπακού - Αζερμπαϊτζάν)

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Ουκρανία - Ρωσία 2-3 (18-25, 25-20, 23-25, 25-23, 13-15)

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Ουκρανία 3-2 (25-23, 21-25, 23-25, 25-11, 15-4)
Τουρκία - Ρωσία 1-3 (23-25, 25-20, 23-25, 20-25)

Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Τουρκία 3-2 (25-17, 10-25, 25-16, 20-25, 20-18)

Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου
Ρωσία - Βουλγαρία 3-2 (21-25, 25-20, 23-25, 25-21, 15-13)
Τουρκία - Ουκρανία 3-1 (25-20, 25-19, 20-25, 25-23)

Γ' ΟΜΙΛΟΣ
Θ. Χώρα Αγ. Β Ν Η Σετ
1. Ρωσία 3 7 3 0 (9-5)
2. Βουλγαρία 3 5 2 1 (8-7)
3. Τουρκία 3 4 1 2 (6-7)
4. Ουκρανία 3 2 0 3 (5-9)

Δ' όμιλος (Γκάντζα - Αζερμπαϊτζάν)

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Σερβία - Τσεχία 3-0 (25-22, 25-16, 25-23)
Ολλανδία - Βέλγιο 3-1 (23-25, 25-12, 25-21, 25-14)

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Τσεχία - Βέλγιο  3-1 (19-25, 25-23, 28-26, 25-19)
Σερβία - Ολλανδία 3-0 (29-27, 25-17, 25-23)

Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Σερβία 1-3 (26-24, 20-25, 22-25, 21-25)
Τσεχία - Ολλανδία 1-3 (21-25, 15-25, 25-21, 22-25)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ
Θ. Χώρα Αγ. Β Ν Η Σετ
1. Σερβία 3 9 3 0 (9-1)
2. Ολλανδία 3 6 2 1 (6-5)
3. Τσεχία 3 3 1 2 (4-7)
4. Βέλγιο 3 0 0 3 (3-9)

 

Advertisement

 

EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Έτος (Έδρα) Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Ελλάδα
2017 (Μπακού & Τιφλίδα) Σερβία Ολλανδία Τουρκία Αζερμπαϊτζάν -
2015 (Ρότερνταμ & Αντβέρπ): Ρωσία Ολλανδία Σερβία Τουρκία -
2013 (Βερολίνο & Ζυρίχη): Ρωσία Γερμανία Βέλγιο  Σερβία -
2011 (Μόντσα & Βελιγράδι):  Σερβία Γερμανία Τουρκία Ιταλία
2009 (Λοτζ): Ιταλία Ολλανδία Πολωνία Γερμανία -
2007 (Σαρλερουά & Λουξεμβ): Ιταλία Σερβία Ρωσία Πολωνία -
2005 (Ζάγκρεμπ & Πούλα): Πολωνία Ιταλία Ρωσία Αζερμπαϊτζάν -
2003 (Άγκυρα): Πολωνία Τουρκία Γερμανία Ολλανδία -
2001 (Βάρνα): Ρωσία Ιταλία Βουλγαρία Ουκρανία 12η
1999 (Ρώμη): Ρωσία Κροατία Ιταλία Γερμανία -
1997 (Μπρνο): Ρωσία Κροατία Τσεχία Βουλγαρία -
1995 (Άρνεμ):  Ολλανδία Κροατία Ρωσία Γερμανία -
1993 (Μπρνο & Ζιλίν): Ρωσία Τσεχία Ουκρανία Ιταλία 11η
1991 (Ρώμη): ΕΣΣΔ Ολλανδία Γερμανία Ιταλία
1989 (Στουτγκάρδη): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ιταλία Ρουμανία -
1987 (Γάνδη): Αν.Γερμανία ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία -
1985 (Αρνεμ): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ολλανδία Τσεχοσλοβακία 12η
1983 (Ρόστοκ): Αν.Γερμανία ΕΣΣΔ Ουγγαρία Βουλγαρία -
1981 (Σόφια): Βουλγαρία ΕΣΣΔ Ουγγαρία Αν.Γερμανία -
1979 (Λιόν & Παρίσι): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Βουλγαρία Ουγγαρία -
1977 (Τάμπερε): ΕΣΣΔ Αν.Γερμανία Ουγγαρία Πολωνία -
1975 (Βελιγράδι): ΕΣΣΔ Ουγγαρία Αν.Γερμανία Βουλγαρία -
1971 (Ρέτζιο Εμίλια): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Πολωνία Βουλγαρία -
1967 (Σμύρνη) ΕΣΣΔ  Πολωνία  Τσεχοσλοβακία Αν.Γερμανία -
1963 (Κονστάντζα): ΕΣΣΔ Πολωνία Ρουμανία Αν.Γερμανία -
1958 (Πράγα): ΕΣΣΔ   Τσεχοσλοβακία Πολωνία Ρουμανία -
1955 (Βουκουρέστι):  Τσεχοσλοβακία ΕΣΣΔ Πολωνία Ρουμανία -
1951 (Παρίσι): ΕΣΣΔ Πολωνία Γιουγκοσλαβία Γαλλία -
1950 (Σόφια): ΕΣΣΔ Πολωνία Τσεχοσλοβακία Βουλγαρία -
1949 (Πράγα): ΕΣΣΔ Τσεχοσλοβακία Πολωνία Ρουμανία -
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΘΕΣΗ ΧΩΡΑ ΧΡΥΣΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΣΥΝΟΛΟ
1. ΕΣΣΔ 13 4 - 17
2. Ρωσία 6   3 9
3. Πολωνία 2 4 5 11
4. Αν.Γερμανία 2 4 1 7
5. Ιταλία 2 2 2 6
6. Σερβία 2 1 1 4
6. Ολλανδία 1 5 1 7
7. Τσεχοσλοβακία 1 3 3 7
9. Βουλγαρία 1   2 3
10. Κροατία   3   3
11. Γερμανία   2 2 4
12. Ουγγαρία   1 3 4
13. Τουρκία   1 2 3
14. Τσεχία   1 1 2
15. Βέλγιο     1 1
16. Ουκρανία     1 1
17. Ρουμανία     1 1
18. Γιουγκοσλαβία     1 1
Read 89 times Last modified on Sunday, 01 October 2017 23:08
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.